24 listopada 2016 r. w Gimnazjum Nr 5 miała miejsce wieczornica. Jej tematem były listopadowe wydarzenia historyczne. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „A potem kraju runęło niebo", który jest finansowany przez Bank Zachodni WBK w ramach programu Bank Ambitnej Młodzieży. Koordynatorem projektu jest p. Julita Żybort i współpracujące p. Monika Szczygieł i p. Jolanta Kamińska oraz p. Sławomira Smolarska i p. Katarzyna Chwiłowicz. Na wieczornicę zostali zaproszeni: dyrektor, nauczyciele z naszej szkoły oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Pile wraz z wychowawcami – p. Małgorzatą Bazelak i p. Aliną Wenzel – Kluczek.
W trakcie uroczystości uczniowie prezentowali piosenki i wiersze patriotyczne. Na szczególną uwagę zasługuje wykonanie wierszy ''Alarm'' A. Słonimskiego i ''Tu mówi Warszawa" nieznanego autora, recytowane przez uczennicę klasy I F Martynę Mikołajczak, która swą niezwykłą dykcją i ekspresyjnym głosem wywołała u mnie (i myślę, że nie tylko u mnie) wzruszenie i zachwyt w najczystszej formie. Podobną reakcję widza uzyskał również zespół wokalny wykonując utwory: ''Deszcz, jesienny deszcz", "Dziewczyna z granatem w ręce" i "Tchnienie wolności", podczas których niejednej osobie zaszkliły się oczy. Po każdym występie zapalany był jeden z kilkunastu zniczy ułożonych na symbolu Polski Walczącej. Pomiędzy występami uczniów oglądać mogliśmy prezentację nawiązującą do tematu wieczornicy, która momentami była bardzo wzruszająca.
Niezwykły klimat wzmocniony poprzez wyłączenie świateł i jedynie blask małych płomyczków świec, dawał możliwość odcięcia się od całego świata i przeniesienie się do tamtych czasów, które, cytując utwór śpiewany przez uczniów klasy II E, ''Łzy Katyńskie" zespołu Horytnica, ''(...) minęły, odeszły gdzieś w dal, (...) gdy nasi rodacy walczyli za kraj". Na zakończenie poprosiłam jedną z uczennic, by wypowiedziała się na ten temat wieczornicy i myślę, że jej słowa idealnie odzwierciedlają całe to wydarzenie - "Po prostu... Wow!".
Julia Hedeszyńska, 2e