Trzeci rok nauki w klasie z innowacją dziennikarsko - informatyczną obfituje w kolejne wyzwania i doświadczenia. W roku szkolnym 2017/2018 staramy się poznać bliżej specyfikę dziennikarstwa i pracy w telewizji. Nawiązaliśmy współpracę z TV ASTA, dzięki temu odwiedziliśmy gościnne progi studia telewizyjnego działającego w Pile. Przygotowaliśmy też pierwsze serwisy informacyjne, które zostały utrwalone kamerą i omówione podczas warsztatów przez Pawła Różyckiego – dyrektora programowego TV ASTY. Tajniki pracy w telewizji poznaliśmy podczas wycieczki do TVP 3 w Poznaniu. Już w pierwszej klasie byliśmy w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, z kolei w kwietniu 2018 gościliśmy w Szkole Filmowej w Łodzi.
A na co dzień doskonalimy nasze umiejętności dziennikarskie, bacznie obserwując świat oraz ucząc się krytycznego i wszechstronnego spojrzenia na to, co nas otacza.
Oto nasze działania:
1. Trzeci etap realizacji programu klasy z innowacją dziennikarsko-informatyczną, to zmierzyć się ze specyfiką telewizji jako medium przekazu społecznego. Nawiązana współpraca z TV ASTA umożliwiła klasie 3e odwiedzić 3 października 2017 r. redakcję, znajdującą się w Pile przy ul. Drygasa.
Gospodarzem spotkania był Paweł Różycki – dyrektor programowy, który oprowadził nas po redakcji, przedstawił obecnych pracowników. Odsłonił specyfikę pracy związaną z telewizją zarówno na antenie jak i podczas przygotowania różnych programów. Ponieważ nasz gospodarz jest również współautorem audycji historycznych i filmów dokumentalnych, uchylił więc rąbka tajemnicy, jak jest tworzony (montowany) materiał zdjęciowy, do którego trzeba dołączyć m.in. podkład dźwiękowy, efekty specjalne i in. Najwięcej emocji wywołały jednak próby nagrań serwisu informacyjnego i prognozy pogody. To było niezwykłe przeżycie – mówiły później rozemocjonowane koleżanki, które odważyły się, by stanąć oko w oko z kamerą. Obudziło to w nas podziw, dla wszystkich których oglądamy w telewizji, zwłaszcza w programach „na żywo".
Będziemy w tym roku szkolnym zdobywać telewizyjne szlify, z zapałem zgłębiając wiedzę i korzystając z doświadczenia twórców programów i audycji TV ASTA.
oprac. Ewa Semanicka
2. Mamy za sobą nowe doświadczenie związane z mediami, czyli telewizją! W ramach innowacji pedagogicznej przygotowaliśmy serwisy informacyjne, następnie nagraliśmy je, tworząc swoje autorskie programy. 6 lutego na zaproszenie wychowawczyni klasy 3e – Ewy Semanickiej na warsztaty do szkoły przyszedł pan Paweł Różycki, Dyrektor Programowy ASTA TV. Celem warsztatów była analiza i omówienie naszych krótkich filmików, które nagrywaliśmy i montowaliśmy podczas zajęć w szkole. Na początku musieliśmy opowiedzieć swoje wrażenia z pracy nad tym zadaniem. Następnie przeszliśmy do oglądania naszych serwisów informacyjnych, które były kolejno omawiane. Po tym jak każde nagranie zostało dokładnie przeanalizowane, dostaliśmy kilka rad dotyczących: słownictwa, dykcji czy też wyglądu prezentera. Mieliśmy okazję wysłuchać cennych wskazówek w odniesieniu do pracy każdej osoby. Pan Paweł podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami, które wychwyciło jego doświadczone oko dziennikarza. Usłyszeliśmy sporo pochlebnych zdań, ale też niemało rad, które bardzo motywują nas do dalszej pracy. Przy wymianie zdań doszliśmy do wniosku, że jeśli nasza praca ma w przyszłości zaowocować, to musimy jeszcze poświęcić dużo czasu oraz włożyć sporo wysiłku w to, co robimy.
Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, podsumowując tym spotkanie, które zapewne pozostanie w naszej pamięci na długo.
Paulina Dolla, kl. 3e
Rok szkolny 2016/2017 jest dla nas kolejnym rokiem nauki i zbierania doświadczeń w klasie z innowacją dziennikarsko – informatyczną. Tym razem zdobywamy szlify w dziennikarstwie prasowym. Nawiązaliśmy współpracę z redakcją „Tygodnika Pilskiego” oraz gazetą „Z pierwszej ręki”, której redaktorem naczelnym jest Piotr Gadzinowski.
Od września mamy możliwość publikowania naszych artykułów i zdjęć na łamach prasy, która trafia do rąk czytelników z Piły. Jest to dla nas ogromne wyzwanie. Prezentujemy efekty naszej pracy. Zapraszamy do czytania!
Uczniowie klasy 2e,
Gimnazjum Nr 5 im. T. Kościuszki w Pile
kliknij aby przeczytać kliknij aby przyczytać
kliknij aby przyczytać kliknij aby przyczytać
kliknij aby przyczytać kliknij aby przyczytać
W ubiegłym roku szkolnym 2015/2016 klasa dziennikarsko - informatyczna realizowała zadania związane z radiem jako jednym z mediów społecznościowych.
Próbki zrealizowanych nagrań załączone są poniżej.
Zachęcamy do wysłuchania.