9 listopada 2015 r. do grona braci uczniowskiej Gimnazjum nr 5 w Pile zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych. Uroczystość Pasowania na gimnazjalistę w naszej szkole odbywa się zgodnie z tradycją w rocznicę obchodów Święta Niepodległości. Nie inaczej było również i w tym roku. Punktualnie o godzinie 1600 zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców, w tym przewodniczącego Rady Rodziców p. Andrzeja Smolarskiego powitał prowadzący akademię pan Jarosław Chwałek, na jego komendę na salę wkroczył poczet sztandarowy. Następnie wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy, po czym głos zabrał dyrektor szkoły p. Szymon Frydrych, który w swym przemówieniu podkreślił tradycyjny charakter i historyczną wartość uroczystości.
W atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku wprowadził program artystyczny przygotowany przez p. Marzenę Koźmińską i p. Ewę Semanicką. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. W scenariuszu uroczystości znalazło się również miejsce na wspólne odśpiewanie Roty, co pozwoliło tchnąć w zebranych ducha patriotyzmu.
Interpretację muzyczną akademii przygotował szkolny zespół wokalny pod kierunkiem p. Sławomiry Smolarskiej, a estetyczną i dekoratorską oprawą uroczystości zajęły się p. Sławomira Lewińska i p. Bożena Forecka.
Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę i zostali uhonorowani przez pana dyrektora Szymona Frydrycha, panią wicedyrektor Barbarę Ochocką i wychowawców, symbolicznym granatowym krawatem oraz dyplomem gimnazjalisty. Po opuszczeniu sali przez poczet sztandarowy, zakończyła się oficjalna część ceremonii.
O godzinie 1700 klasy pierwsze pod opieką wychowawców udały się do wyznaczonych sal, gdzie czekał już przygotowany poczęstunek. Drugą część imprezy stanowiła dyskoteka, na której najmłodsza część społeczności szkolnej miała okazję potańczyć przy dźwiękach muzyki prezentowanej przez didżeja.