Tradycja niepodległościowa jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości narodowej. Dlatego kolejny raz młodzież i nauczyciele naszego gimnazjum uczcili pamięć Bohaterów antykomunistycznego podziemia, biorąc udział w obchodach Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych. Razem z mieszkańcami naszego miasta, uczestniczyli w Marszu Żołnierzy Wyklętych. Przebiegliśmy 1963 metry wilczym tropem.
W dniu 1 marca Gimnazjum nr 5 im. Tadeusza Kościuszki przybrało świąteczny wygląd. W holu szkoły zorganizowano wystawę poświęconą Niezłomnym. Tego dnia, uczniowie wzbogacili swój ubiór o elementy patriotyczne. Zapalili znicz pamięci po to, by etos Niezłomnych umacniał się w naszych sercach. Nawiązali w ten sposób do ustawy Sejmu z dnia 3 lutego 2011 roku o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Żołnierzami Niezłomnymi, „Wyklętymi" zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy nie złożyli broni w maju 1945 roku i podjęli walkę przeciwko sowietyzacji Polski. Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierżanta Józefa Franczaka ps. „Lalek" w Majdanie Kozic Górnych 21 października 1963 r.