W piątek 9 września 2020 r. uczniowie klasy 8d gościli Szymona Kozłowskiego - ratownika medycznego z pilskiego szpitala. Warsztaty były wylicytowane w akcji charytatywnej „Gramy dla Filipa”. Nasz gość zrobił nam wykład, jak zachować się w różnych sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej i jak się zabezpieczać przy udzieleniu takiej pomocy.
Pan Szymon poinstruował nas, jak postępować, gdy trafimy na osobę nieprzytomną. Wskazał, że w takim przypadku zawsze należy zachować spokój i trzeźwy umysł. Następnie przeszedł do pokazywania nam jak udziela pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia. Powiedział, o co należy zadbać w pierwszej kolejności, by później zająć się poszkodowanym. Jako pierwsze musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo, następnie wyznaczyć konkretne osoby, które zajmą się powiadomieniem służb zdrowia o zaistniałej sytuacji, zlokalizowaniem najbliższego defibrylatora oraz jedną osobę do asystowania przy udzielaniu pierwszej pomocy medycznej.
Ratownik przyniósł ze sobą kilka fantomów, które służą do przeprowadzania szkoleń oraz defibrylator AED (specjalistyczne urządzenie, które poprowadzi każdego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia). Krok po kroku pokazał nam, jak udrożnić drogi oddechowe poszkodowanemu oraz jak sprawdzić, czy osoba wymagająca pomocy oddycha. Powiedział, że w razie potrzeby należy zdjąć ubranie osobie, której pomagamy, bez zbędnego skrępowania.
W kolejnym kroku nasz gość przeszedł do pokazywania prawidłowej postawy przy rozpoczęciu resuscytacji. Zwrócił uwagę na pozycję, w której z odpowiednią siłą wykonamy masaż serca. Zaznaczył też, że nie należy obawiać się, iż uszkodzimy żebra lub mostek, gdyż próba podjęcia ratowania życia jest ważniejsza. Poinstruował nas jak wykonać prawidłowo masaż serca poprzez wykonanie 30 ucisków na mostek i 2 oddechów. Przy sztucznym oddychaniu ważne jest zaciśnięcie nosa, by powietrze trafiło do płuc poszkodowanego. Prawidłowym tempem uciskania klatki piersiowej jest uciskanie w rytmie piosenki Stayin Alive Bee Gees.
Jeśli uda nam się przywrócić krążenie i oddech, należy monitorować oddech do czasu przyjazdu służb ratowniczych.
Pan Szymon miał ze sobą pięć fantomów treningowych, na których cała nasza klasa mogła ćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Przy wykonywaniu tych ćwiczeń instruował nas również, w jakich okolicznościach możemy się znaleźć i jak powinniśmy się wtedy zachować.
Na koniec zaprezentował nam również, jak udzielać pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED. Pokazał, gdzie powinny być naklejone diody. W razie zbyt dużego owłosienia na ciele, w zestawie znajdziemy specjalną maszynkę do usunięcia tego owłosienia. Defibrylator jest na tyle genialnym urządzeniem, że bez specjalistycznej wiedzy jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie, ponieważ urządzenie krok po kroku instruuje nas, co mamy zrobić.
Wizyta naszego gościa była bardzo ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu poznaliśmy podstawy udzielania pierwszej pomocy przy zatrzymaniu akcji serca, kwalifikowania poszkodowanego do ewentualnej resuscytacji, właściwego zachowania się w sytuacjach krytycznych oraz obsługi defibrylatora AED. Szkolenie to pozwoli nam, w razie potrzeby podjąć próbę ratowania czyjegoś życia.
Julia B., kl.8d